
Na początku jest fascynacja ciekawym miejscem, opowieściami, fotografiami… później zaczynamy drążyć temat, aż w końcu pojawia się decyzja – jedziemy!
Przemierzamy tysiące kilometrów, robimy tysiące zdjęć i… po powrocie mamy mnóstwo wspomnień, którymi chcielibyśmy podzielić się z przyjaciółmi i (nie)znajomymi. Zatem jak to zrobić?
Można na żywo… na slajdowiskach. To kontakt często z podróżnikami, ludźmi mającymi podobne pasje czy marzenia. Jednak slajdowiska pozwalają nam dotrzeć do ograniczonej grupy odbiorców.
Może zatem warto pomyśleć o blogu czy własnej stronie internetowej, na której nie tylko możemy umieszczać na bieżąco relacje z podróży, ale również dzielić się wrażeniami po powrocie. Docieramy w ten sposób nie tylko do znajomych czy rodziny, ale też do wielu ludzi do, których w inny sposób nigdy byśmy nie dotarli. Strona może być też inspiracją dla wielu osób do samodzielnego poznawania świata.
Jak zatem samodzielnie stworzyć swoją własną stronę podróżniczą?
Najłatwiej jest zacząć z WordPress’em – najprostszym i do opanowania właściwie przez każdego, systemem zarządzania treścią.
Jak zatem sprawić, aby Twój blog był unikalny, miał ciekawą szatę graficzną i dużą odwiedzalność?
Skupmy się zatem na atrakcyjnym wyglądzie naszej strony.
Jakiś czas temu pisałem już o bezpłatnych szablonach pod artystyczne porftolio jak i szablonach pod bloga i internetowy magazyn . Dziś pora na wyższą półkę, czyli komercyjne szablony dla fotografów i podróżników.
ZAŁOŻENIE: mamy treść na bloga i mnóstwo fotografii.
CEL: Strona ma zawierać ciekawą prezentację galerii, treści i ewentualnie mapy.
Przyjrzyjmy się zatem kilku szablonom Premium WordPress’a. WordPress Panorama
Szablon, w którym wiodącą rolę grają fotografie. Ciekawie rozplanowane menu boczne oraz prezentacja wpisu. Galerie pełnoekranowe przyciągają wzrok i zapewniają mocne oddziaływanie fotografii.
Bardzo kreatywny szablon mogący być prezentacją zarówno bloga, jak i portfolio czy map… Do tego niekonwencjonalna nawigacja. Słowem – szablon bardzo awangardowy.
Responsive Fullscreen Studio for WordPress
Pełnoekranowy szablon, w którym wiodącą rolę gra fotografia, z możliwością prezentacji aktualności na głównej stronie. Dodatkowym atutem jest pełnoekranowy slideshow. Blog prezentowany w sposób przejrzysty i przyjazny dla internauty. Szablon dobry, dla tych którzy mniej piszą a więcej fotografują.
Ciekawy pomysł na prezentację, gdzie tłem jest pełnoekranowy slideshow, a nawigacja bloga jest poprzez time-line z podpiętymi wpisami. Belka nawigacji niestandardowo umieszczona jest w stopce strony. Jednak przy tak ciekawej prezentacji ten element nie przeszkadza.
To typowo podróżniczy szablon fotobloga. Na wejście wita nas interaktywna mapa Googla, z możliwością oznaczenia miejsc publikacji. W dalszej części strony, pojawiają się duże pojedyncze fotografie i galerie. Do tego jest sporo shortcode’ów, które ułatwiają proste zarządzanie szablonem. Idealny dla ludzi często i daleko podróżujących.
Szablon typowego bloga – dziennika z podróży. Uzupełniony o galerię i sporo shortcodów. Prosty w konfiguracji.
Inna koncepcja graficzna szablonu Memoir. Szablon typowo blogowy.
Rozbudowany szablon małego e-zinu lub sporego bloga. Mnóstwo możliwości konfiguracyjnych i ciekawe rozwiązania prezentacji grafiki.
Typowe portfolio fotograficzne z możliwością umieszczania wpisów blogowych. Kapitalnie nadaje się do prezentacji fotografii.
A jeżeli samodzielne poszukiwania zajmują Ci zbyt wiele czasu, lub natrafiasz na trudności, które nie wiesz jak rozwiązać, zapisz się na warsztaty, np. “Wiosna z WordPressem”, gdzie otrzymasz wiedzę “w pigułce” popartą praktycznymi przykładami, poznasz jak prostą i przyjemną może okazać się praca z tym CMSem. A do tego uzyskasz możliwość, której nie dadzą Ci książki – spersonalizowane konsultacje, pomoc w rozwiązaniu Twojego problemu.
Minęło nie całych 4 roki, a jak dużo się zmieniło w projektowaniu webowym.