POMOC TECHNICZNA: +48 606 85 73 04

3 podstawowe wtyczki WordPress’a, które warto zainstalować na każdej stronie

3 podstawowe wtyczki WordPress’a, które warto zainstalować na każdej stronie
plugin

W ostatnim czasie za sprawą ustawodawcy “na tapecie” królowały wtyczki i informacje dotyczące “ciasteczek”.  Jeśli jeszcze nie czytałeś o tym, w jednym z poprzednich artykułów możesz dowiedzieć się jak zainstalować i skonfigurować wtyczkę  UK Cookie Consent, by była zgodna z aktualnymi przepisami Prawa Telekomunikacyjnego.
Tworząc stronę prędzej czy później trafiamy na potrzebę poszerzenia funkcjonalności strony. Tu z pomocą przychodzą nam wtyczki WordPress’a
Które zatem wybrać?  Zależy to w głównej mierze od tematyki strony i jej budowy. Nie wszystkie szablony WordPress’a umożliwiają dodanie elementów w bocznej kolumnie (kolumnie widgetów). Podobnie jak nie wszystkie szablony obsługują menu, czy ich większą ilość. Natomiast jest sporo podstawowych wtyczek, które sprawdzą się na każdej stronie. Czyli antyspam, formularze, nawigacja…

Oprócz wspomnianej wcześniej wtyczki dotyczącej “ciasteczek” przydatne na stronie wtyczki możemy podzielić na kilka grup:

Wtyczki związane z kontrolą treści, czyli antyspamowe

Najpopularniejszą wtyczką związaną z kontrolą treści i autorów komentarzy jest domyślnie instalowany wraz z WordPressem Akismet. Mimo, że jest on w pakiecie, nie jest automatycznie aktywowany. Do aktywacji wymaga zewnętrznego klucza API, który wymaga rejestracji w WordPress.com.

System jest bardzo skuteczny w zakresie kontroli nad spamem w komentarzach. Jednak dla osób, które nie lubią rejestrować się gdziekolwiek nie będzie to w 100% dobre rozwiązanie. Na ratunek w tym przypadku przychodzi wtyczka o nazwie Antispam Bee. Wtyczka ta bazuje na odmiennym podejściu do spamu. Sama anonimowo łączy się z bazami adresów nadawców spamu itp. by skutecznie rozpoznawać działania spamerskie. Jako ciekawostkę należy tu wspomnieć o współpracy z rozwiązaniami typu “Honey Pot” – garnek miodu – funkcjonalnościami, które stanowią przynętę na spamerów, a tym samym umożliwiają zbudowanie własnej bazy spamerów i skuteczne eliminowanie spamu.

Formularze

Tutaj proponuję dwa ciekawe rozwiązania. Jedno proste Contact Form 7 do publikowania prostego formularza kontaktowego. Umożliwia stworzenie prostego formularza z możliwością zabezpieczenia go captchą i wysłania na nasz adres mailowy.
Drugim bardziej rozbudowanym “kombajnem” do tworzenia formularzy jest wtyczka FormBuilder umożliwiająca budowę bardzo rozbudowanych, wielostronicowych formularzy.

Wtyczki związane z nawigacją

Gdy zainstalujemy WordPressa, po określeniu ilości wpisów wyświetlanych na stronie, na samym jej dole pojawia się nam info “Starsze wpisy” czy “Nowsze wpisy”. Wtyczka WP-PageNavi pomaga nam w sposób zmienić takie wyświetlanie na listę numerowaną stron. Jest to zdecydowanie wygodniejsze czy to dla użytkowników, czy dla robotów. Rozwiązanie to działa zarówno na liście wpisów (blog) jak i na archiwach i wpisach wielostronicowych.

Kolejny zestaw ciekawych wtyczek już w przyszłym tygodniu 🙂
Jeśli zaciekawiła Cię lektura dotycząca wtyczek, zapraszam też do własnych eksperymentów oraz zapoznania się z opisami innych wtyczek i zagadnień z nimi związanych m.in:

 

Jeśli chcesz być informowany o wszelkich nowościach na naszej stronie zapisz się na naszego newslettera  – z pewnością żadna informacja Cię nie ominie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 
Dyskusja
 
0
Would love your thoughts, please comment.x