POMOC TECHNICZNA: +48 606 85 73 04

6 podstawowych wtyczek poprawiających pracę z WordPress’em

6 podstawowych wtyczek poprawiających pracę z WordPress’em
cache

W poprzednich artykułach opisałem wtyczki które pomagają nam zapanować nad spamem, dodać formularz i poprawić nawigację. Dzisiaj kilka słów o wtyczkach wspomagających działanie naszej strony.
Omówię po krótce wtyczki związane z komentarzami, pingami i trackbackami, ale też omówione będą wtyczki związane z SEO, bezpieczeństwem i wydajnością.

  •  Wtyczki związane z komentarzami, pingami i trackbackami

cacheNoSelfPings – wtyczka działająca jedynie przy uaktywnionej opcji pingbacków i trackbacków, gdy zezwalamy innym blogom na informowanie o umieszczeniu linka do naszej strony. Ważne rozwiązanie podczas optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek, gdyż umożliwia wyłączenie pingowania własnych wpisów na podstronach, co pozwala zapanować na linkowaniem wewnętrznym naszej strony. Mimo swojego wieku (bo to jednak stara wtyczka) nadal dobrze spełnia swoją rolę. Choć chyba czas poszukać nowszych rozwiązań…

  • Wtyczki związane z SEO

Tutaj sporo jest różnych rozwiązań, lepiej bądź gorzej dostosowanych do aktualnych wymagań Googla. Najbardziej uniwersalne to WordPress SEO by Yoast lub jej alternatywa All in one SEO Pack.
Obecnie dwie najlepsze wtyczki znacznie poprawiające optymalizację WordPressa pod kątem widoczności w Googlu. Obsługa ich jest na tyle prosta, że nawet osoba nie mająca doświadczenia z SEO jest w stanie sobie bez większego problemu z ich obsługą poradzić. Za ich pomocą mamy możliwość ingerowania w tytuły stron, ich opisy, tagi, kategorie. Wtyczki też posiadają bardzo prosty analizator treści
z sugestią ewentualnych zmian, tak by wpis był zoptymalizowany na konkretne słowa kluczowe. Z resztą warto poeksperymentować samemu z ich ustawieniami. Ważnym elementem tych wtyczek jest możliwość generowania XML Google Site Map, na co roboty indeksujące Googla patrzą bardzo przychylnie. Poza optymalizacją wtyczki też “powiadamiają” wyszukiwarki (za pomocą pinga) o zmianach na stronie.  Kolejną ciekawą funkcjonalnością jest obsługa protokołu OpenGraph wykorzystywanego np. do publkowania miniaturki wpisu podczas linkowania w Facebooku, oraz obsługa publikacji informacji o autorze, która jest również mile widziana przez Google+. Wtyczki te są prawdziwym “kombajnem”, który wspomaga nasze działania by być lepiej widzianym w wyszukiwarkach.

  • Wtyczki związane z bezpieczeństwem –  archiwizacja.

Na nic nam “wypasiona” strona gdy nie mamy archiwum, gdy w razie problemów ze stroną nie mamy z czego przywrócić jej prawidłowego funkcjonowania. Tutaj z pomocą przychodzi nam wtyczka BackWpUp. Ostatnimi czasy bardzo mocno rozwijana wtyczka, umożliwia dowolną konfigurację archiwizacji wszystkich aspektów działania WordPressa. Co ciekawe oprócz archiwizacji do wskazanego katalogu umożliwia też eksportowanie archiwów na serwery zewnętrzne w postaci FTP, Dropboxa czy innych tego typu usług.

  • Wtyczki związane z wydajnością – cache.

A gdy już mamy gotową stronę i cieszymy się jej popularnością, po pewnym czasie widzimy, że coś strona wolno się otwiera. Rozwiązaniem może być tu zastosowanie jednej z wiodących wtyczek, które zwiększają wydajność poprzez cachowanie treści stron. Są to  W3 Total Cache i Wp Super Cache. Każda z nich umożliwia zminimalizowanie obciążenia serwera poprzez redukcję zapytań do bazy danych czy “składania” stron w php. Zadaniem wtyczek cachujących jest wygenerowanie i zwracanie w odpowiedzi na zapytanie przeglądarki stron “gotowych”. Działa to mniej więcej w ten sposób, że gdy po raz pierwszy z internetu napływa zapytanie o jakiś adres (stronę), WordPress generuje (składa) stronę z wielu elementów (treść z bazy danych, elementy graficzne + złożenie w php), taki dokument standardowo przesyłany jest jako odpowiedź na zapytanie. Wtyczka cache “wpina” się pomiędzy napływające zapytania a część generującą stronę, pośrednicząc w ich przesyłaniu. Każda strona jest wtenczas “pamiętana” przez wtyczkę i w zależności od tego czy było już wcześniej zapytanie o nią czy jest to pierwsze zapytanie, wtyczka albo przesyła zapytanie do silnika WordPressa, albo pobiera gotową już wcześniej złożoną stronę ze swojej “pamięci”. Zatem przy wielu zapytaniach o te same strony w odpowiedzi nie jest już angażowany cały system generowania stron na serwerze a strony już wcześniej “przygotowane”  i gotowe przesyłane są do przeglądarki. To oczywiście prosty zarys funkcjonowania wtyczek cache i proxy. Wspomniany wyżej wtyczki proces ten mają znacznie udoskonalony i udostępniają znacznie więcej funkcjonalności.
Którą zatem wybrać?

Wtyczki te różnie pracują z niektórymi innymi wtyczkami. Zatem pierwsze co robię, to testuję czy po zainstalowaniu wszystkie funkcjonalności działają mi poprawnie. Następnie obserwuję wydajność strony. Tutaj przydają się szczegółowe statystyki … (ale o tym innym razem).  Drugim wyznacznikiem wyboru wtyczek jest prostota konfiguracji. WP Super Cache jest znacznie prostsza w konfiguracji w porównaniu z W3  Total Cache. Ale to takie moje subiektywne odczucie… 🙂

Opisane tu subiektywnie wybrane wtyczki są pomocne w podstawowej konfiguracji funkcjonalności naszej strony. oczywiście lista nie wyczerpuje wszystkich ważnych aspektów działania strony, choćby jej bezpieczeństwa, optymalizacji czy statystyk.
Myślę jednak że jest dobrym wyborem na początek własnych poszukiwań wśród tysięcy wtyczek świata WordPress’a.

Jeśli zaciekawiła Cię lektura dotycząca wtyczek, zapraszam też do własnych eksperymentów oraz zapoznania się z opisami innych wtyczek i zagadnień z nimi związanych m.in:

Jeśli chcesz być informowany o wszelkich nowościach na naszej stronie zapisz się na naszego newslettera (w bocznej kolumnie) – z pewnością żadna informacja Cię nie ominie.

0 0 votes
Article Rating
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
 
Dyskusja
 
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x