POMOC TECHNICZNA: +48 606 85 73 04

CryptoPHP czyli “życie ukryte” na stronie…

CryptoPHP czyli “życie ukryte” na stronie…

Symptomy

W ostatnim czasie zgłosiła się do mnie pewna agencja interaktywna, z prośbą o tuning strony i sprawdzenie co jest ze stroną nie tak “bo jakoś dziwnie ostatnio działa”. Strona nie wykazywała na pierwszy rzut oka żadnych nieprawidłowości, poza jedną – w pewnym okresie czasu znacząco spadła wydajność strony mimo iż parametry serwera się nie zmieniły. Próbowano uzasadnić to aktualizacją wtyczek, czy motywu, ale sytuacja była dość uciążliwa więc poproszono o sprawdzeni strony pod kątem obecności „życia ukrytego” …
Z uwagi na to, że na stronie wykorzystywano motyw którego elementy były chronione za pomocą oprogramowania IonCube, oprogramowanie wyszukujące zaszyfrowany kod dawało sporo alarmów false-positive. Najwidoczniej nikt nie miał wystarczająco cierpliwości by przyjrzeć się raportom wystarczająco dokładnie,a było ich sporo.

W jednej z wtyczek i motywie natrafiłem na kod:

 
define(‚WP_OPTION_KEY’,true); function dzglksvsporkdJkjfghKLHejs()
   {
    define(‚WP_OPTION_KEY’,’wp_data_new’); new dfdglkhafkljSTlkjATRBsgS();
   }
 private $GDHDHSghSghsgh, $FRGAghgfdsdfHERjkAaSETd5DH, $drdhTertDTUoIOGQwsaS;

Co zwróciło moją uwagę? „dziwne” nazwy funkcji… zatem trop okazał się ciekawy. By dalej nie brnąć w być może ślepy zaułek dopytałem o źródła komercyjnych motywów i wtyczek, bo elementy znalezione w kodzie świadczyły o uwierzytelnianiu za pomocą klucza RSA, co bynajmniej było dziwne.

W kolejnym z plików znalazłem kod:

 $this->drgFDdShsSHstHSdh =„ - - - - - BEGIN PUBLIC KEY - - - - - rnMREGRGDjzRGreaanrjnargARgnarkgjnareARG 
….


Uzyskana odpowiedź odnośnie źródeł pozyskania elementów strony nie była jednoznaczna. Efektem dogłębnej kontroli kodu strony było wykrycie ciekawego w działaniu backdoora o nazwie CryptoPHP.

 

Jaka jest specyfika jego działania?

Najczęściej na stronę trafia poprzez niezaufane źródła programów. Często bywa tak, że zamiast zapłacić za wtyczkę, czy motyw instalujemy go z „darmowego” źródła. Na pierwszy rzut oka jest ok… ale często zwiera w sobie troszkę kodu i innych dodatków.  Np. często niewinnie wyglądający i nazywający się plik social.png wchodzący w skład niektórych wtyczek integrujących z social mediami może zawierać zaszyty kod PHP. Innym sposobem infekcji jest atak typu „egg dropp”.
Obserwując korelację pomiędzy wydaniem aktualizacji do WordPressa (np z 4.0 na 4.0.1) a raportowaniem o próbach włamania na strony którymi się opiekuję, zauważyłem pewną zbieżność.Krótko po opublikowaniu informacji o aktualizacji bezpieczeństwa WP, gwałtownie wzrasta ilość prób włamań wykorzystujących opisane podatności na włamania. Trwa to kilka dni i potem cisza… Za jakiś czas na niektórych stronach pojawiają się chwilowe problemy z wydajnością ale szybko wraca wszystko do normy. Niby nic szczególnego. Nie mniej oprogramowanie monitorujące jest w stanie wychwycić takie zjawiska, co później może pomóc w ustaleniu scenariusza…
Co faktycznie zaszło?

Czas wypuszczenia nowej aktualizacji WP jest najlepszym też czasem na włamania, bo wiadomo gdzie szukać podatności, w raportach zmian WP można często doczytać się gdzie ich szukać. 
A potem działa już czynnik ludzki i statystyka.
By atak był skuteczniejszy długofalowo ma on dwa etapy. Pierwszy etap, podrzucenie kodu ale w formie „nieaktywnej”, czyli kod pojawia się na stronie ale w sposób niewidoczny dla użytkownika, często jako zakomentowane linie kodu, czy dodatkowe pliki .
Mija miesiąc lub dwa, kiedy to maleją prawie do zera szanse na to że archiwa strony nie będą zainfekowane i wtedy nawiązywane jest połączenie z zainfekowaną stroną. W międzyczasie informacja o zmianach w plikach zginie w gąszczu raportów dostarczanych przez wtyczki typu WP Firewall czy WordFence. Czujność została uśpiona, kod podrzucony 50% “sukcesu”. A potem już tylko zostaje nam obserwować co dzieje się ze stroną.

Po co to wszystko?

Kod typu CryptoPHP może być wykorzystany przez włamywacza do kilku ciekawych działań:

 • uwierzytelnianie kluczem RSA może być wykorzystane do przesyłania danych pomiędzy serwerami (tak często przesyłane są programy typu RootShell o których pisałem już kiedyś.) Umożliwiają one przejęcie pełnej kontroli nad stroną i plikami na serwerze.
 • do przechowywania danych w bazie danych strony www.
 • do wykonania na serwerze dowolnego kodu.

Stąd sam CryptoPHP nie jest może wirusem, ale właśnie backdoorem – tylną furtką – programem umożliwiającym dyskretne wejście do systemu i praktycznie dowolne nim manipulowanie.  Najczęściej jest on stosowany też w blackhat seo. Stąd mimo iż na stronie wspomnianej agencji nie pojawiało się nic niepokojącego to spadła wydajność strony, co świadczyło o tym że dzieje się coś „w tle”.


Jak uniknąć infekcji?

 • stosować standardowe zasady bezpieczeństwa
  – konto administratora do zarządzania stroną a konto redaktora do publikacji treści
  – silne hasła
  – zawsze aktualne oprogramowanie na stronie (wp, motyw, wtyczki)
 •  pozyskiwanie wtyczek czy motywów z legalnych, sprawdzonych źródeł

 

Jak wykryć?

 • ręcznie analizując kod strony zwracając też uwagę szczególną na pliki graficzne w których może być zaszyty złośliwy kod
 • użycie programu antywirusowego – często pomaga zlokalizować zagrożenie choć nie zawsze skutecznie
 • stosowanie wtyczek generujących tzw. hash plików na serwerze, pozwoli to na monitorowanie zmian w plikach i wykrycie najdrobniejszej w nich zmiany.
 • stosowanie oprogramowania monitorującego błędne logowania na stronę. Często dopiero po instalacji takiego oprogramowania dowiadujemy się jaką „popularnością” cieszy się nasza strona 😉

Jak usunąć CryptoPHP?

Niestety nie ma metod automatycznych. Zostaje jedynie ręczne usunięcie złośliwego kody z zainfekowanych plików.

Opisane elementy kodu i scenariusz oczywiście mogą się różnić na różnych stronach, nie mniej schemat infekcji i jej symptomów może być bardzo zbliżony.
Jeśli masz problem z takim zjawiskiem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić, napisz zaradzę temu 🙂

No i oczywiście zapraszam do dyskusji w temacie, bo jak wiadomo każdy przypadek jest inny i nie mniej ciekawy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krystian
1 września 2017 01:16

Strach pomyśleć jakby do serwerów dodawali wydajne karty graficzne.
Rosnące koparki btc 😀

 
Dyskusja
 
1
0
Would love your thoughts, please comment.x