POMOC TECHNICZNA: +48 606 85 73 04

MONARCH – czyli media społecznościowe w wykonaniu ElegantThemes

MONARCH – czyli media społecznościowe w wykonaniu ElegantThemes
Monarch plugin

Znana ze świetnych motywów firma ElegantThemes wypuściła już jakiś czas temu plugin o nazwie Monarch, realizujący połączenie naszej strony z najpopularniejszymi mediami społecznościowymi.

Jak przystało na plugin tej firmy, obsługa i jego konfiguracja jest bardzo intuicyjna i daje wiele możliwości rozmieszczenia ikon społecznościowych na stronie. Na samym początku należy zauważyć, że nie jest to plugin integrujący komentarze z Facebookiem. Jednak realizuje w sumie wszystko poza tą funkcjonalnością.

Monarch-Plugin-różne-opcje

Do wyboru mamy 25 ikon za pomocą których internauci mogą udostępnić nasz wpis na swoich kontach na Facebooku, Tweeterze, Pintereście czy Google+. Poza tym wśród ikon tych możemy znaleźć też kilka nie mniej przydatnych funkcjonalności, choćby wysyłanie Gmailem, wydruk, czy dodanie do ulubionych.

Po instalacji pluginu przechodzimy do jego konfiguracji. Służy do tego panel konfiguracyjny w którym wybieramy media społecznościowe, z którymi chcemy naszą stronę zintegrować, położenie ikon na stronie, tworzymy widget do umieszczenia w sidebarze, tworzymy spersonalizowane ustawienia udostępniania do wstawienia w dowolnym miejscu za pomocą shortcode’a, wreszcie konfigurujemy też klucze autoryzacyjne m.in. do Facebooka i Tweetera. A wszystko to w sposób łatwy, przejrzysty i intuicyjny.

Social-Follow-Networks

Po instalacji, panel konfiguracyjny pluginu umiejscawia się w menu Narzędzia w Kokpicie naszej strony.

Locations

Sekcja „Locations” odpowiada za umiejscowienie ikon społecznościowych w każdym rodzaju wpisów. Możemy wykorzystać tu wszystkie dostępne opcje, a jest ich sporo. Na początek tylko je uaktywniamy klikając poniżej tak by wyświetliła się zielona parafka. Następnie szczegółowe już ustawienia danej sekcji będą dostępne w lewym menu pluginu.
A dostępne mamy:

  • InLine – wyświetlanie ikon nad lub pod treścią wpisu.
  • Sidebar – ikony w układzie pionowym wyświetlane wzdłuż wpisu.
  • PopUp – wyskakujące okienko, z dodatkowym opisem dodanym przez użytkownika.
  • Fly In – okienko wysuwające się u dołu strony po częściowym przewinięciu wpisu.
  • OnMedia – wyświetlanie ikonek na grafice danego wpisu.

 

Networks

W ustawieniach Monarcha możemy znaleźć 2 rodzaje Sieci. Pierwszy znajduje się w menu tuż pod Locations. Odpowiada on za udostępnianie naszych wpisów. Aktywacja tej funkcji polega na dodaniu odpowiedniej Sieci i podaniu adresu strony w mediach społecznościowych. Jak łatwo zauważyć właśnie dla tych wskazanych Sieci ustawiamy niżej już lokalizację ikon (Sidebar, Inline, Popup, FlyIn, OnMedia).

Social Follow

Drugi odnośnik do Sieci znajduje się w „Social Follow”. Służy on do stworzenia widgetu oraz definiuje ustawienia dla shortcodu który możemy wstawiać ręcznie w dowolnym miejscu strony.
Różnica pomiędzy Networks a Social Follow polega na tym że w w sekcji Social Follow zdefiniowane Sieci odsyłają nas do naszego profilu czy Fanpage na Facebooku, stąd wymagają w konfiguracji autoryzowania strony dla fanpage. Sieci zdefiniowane w Social Sharing służą tylko do udostępniania naszych wpisów w wskazanych sieciach społecznościowych.

Aby Sieci działały poprawnie należy w ustawieniach podać adres naszego Fanpage’a (dla Facebooka) oraz nazwę użytkownika (np. dla Tweetera). Chcąc wyświetlać na stronie ilość polubień czy udostępnień, należy autoryzować naszą stronę na FB wybierając „Get counts via API”.

Ustawienia sieci Networks wymagają jeszcze ścisłej autoryzacji, potwierdzenia że nasza strona ma prawa np. do konkretnego FanPage na Facebooku czy profilu na Youtubie, Tweeterze.
Ale o tym za chwilę…   Póki co przejdźmy do ustawień widgetu i shortcode’a.

Widget & Shortcode

Ustawienia dla widgetu jest taki sam jak dla shortcode, zatem nie będziemy tego tutaj rozdzielać. Oba panele mają do wyboru: styl prezentowanych ikon (choose icon style), kształt ikon (choose icon shape), możemy też określić miejsce umieszczenia ikony, rozbudowaną kolorystykę, ilość kolumn, wyświetlanie liczby polubień, próg wyświetleń polubień, wyświetlanie nazwy portalu społecznościowego, ukrywanie na urządzeniach mobilnych i inne.
Opcji konfiguracyjnych jest sporo. Różnice pomiędzy Widget a Shortcode pojawiają się dopiero przy ilości kolumn. Shortcode umożliwia użycie 6 kolumn, widget tylko 4. Można to obejść generując shortcode i wstawiając go w oknie widgetów 😉

Ok to mamy wstępnie skonfigurowane Monarcha. Teraz przejdziemy do autoryzacji w Facebooku.

Integracja z Facebookiem

Do pełnej integracji naszej strony z Facebookiem potrzebujemy utworzyć tzw. Aplikację Facebooka dla której to Facebook generuje App ID i App Secret – dwie wartości które potwierdzają prawa strony do fanpage.
By tego dokonać postępujemy wg poniższych kroków:
1. logujemy się w przeglądarce na nasze konto na Facebooku
2. Wchodzimy w nowym oknie na adres https://developers.facebook.com/


3. W zakładce „MyApps” wybieramy „Add New App” i zaznaczamy „Website”.


4. Jako nazwę klucza możemy wskazać nazwę naszej strony „Nasza nowa Aplikacja” i wybieramy „Create New Facebook App ID”

5. Pojawi się nowa formatka w której wybieramy kategorię i klikając „Create App ID” tworzymy nową appkę.


6. Wyświetli się kod html, jednak my go pomijamy i wpisujemy adres naszej strony a następnie klikamy „Next”.


7. Wracamy na górę strony i wybieramy „Skip Quick Start”

8. Po otworzeniu strony będziemy mogli skopiować utworzone właśnie nasze App ID i App Secret


9. Przy AppSecret klikamy Show i mamy już w postaci jawnej klucz
10. Wklejamy App ID i App Secret do odpowiednich pól w konfiguracji Monarch’a i mamy już naszą stronę zintegrowane z Facebookiem.

 

Monarch, tak jak i pozostałe pluginy z ElegantThemes, dostępny jest tylko w wyższych opcjach abonamentu, czyli w pakiecie Developer za 89$ + VAT rocznie. Nie jest to mało ale… Jeśli masz swoją stronę postawioną na motywie i wtyczkach z ElegantThemes, to wartym rozważenia jest Opieka techniczna nad stroną realizowana przez WP-Security.pl. W pakiecie PRO tej usługi można uzyskać aktualizacje (również innych wtyczek) w cenie.

W następnym odcinku zajmiemy się integracją strony z Tweeterem i Youtube z użyciem Monarch’a.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janunsz Kamiński
18 kwietnia 2016 11:00

Dobrze, że w wtyczka ma różne przedstawieniowa przycisków społecznościowych. Można dopasować jej do projektu strony www.

DMati
18 kwietnia 2016 18:45

Jakiś czas temu kupiłem Easy Social Share, ten monarch to w sumie to samo. Bo ten popup z newsletterem to już inna wtyka?

Janunsz Kamiński
28 lipca 2016 10:40

Dobrze, że jest możliwość dodać przyciski do innych mediów społeczościowych. Zgadzam się, że są dużo alternatywne rozwiązań, wśród których – darmowych. Ale w tym właśnie i jest przewaga WP. Każdy może zdecydować codo używanego rozwiązania.

 
Dyskusja
 
4
0
Would love your thoughts, please comment.x