POMOC TECHNICZNA: +48 606 85 73 04

Własna strona internetowa… czy to na pewno aż tak trudne?

domeny_internetowe

Blog czy strona www – odwieczny problem budowania wizerunku w Internecie.

wordpress-nowa-strona-stara-domena

Nie ma czego się bać, nie musisz znać HTMLa, CSS czy PHP. MonikaDominika i Sylwia, czy Róża nie mają wiele wspólnego z informatyką a z powodzeniem prowadzą swoje strony w postaci czy to portfolio czy strony firmowej.

Pierwsze skojarzenie, zapewne jeszcze z czasów szkolnych strona www = HTML i CSS, a pewnie gdzieś też przewinął się skrót PHP. Owszem znajomość HTML i CSS z pewnością się przyda, jednak nie jest ona już dzisiaj koniecznością. Wystarczy się z grubsza orientować o co chodzi w HTML i CSS i mieć “pod ręką” jakiś dobry tutorial czy podręcznik tych języków.
Nie namawiam jednak do dokładnego ich przerabiania. Mając je pod ręką i rozwiązując konkretne problemy z pewnością nauczysz się tego co naprawdę potrzebne nie wnikając w często zbędne szczegóły.
Na początek wystarczy tutorial znaleziony w Internecie, by zorientować się w temacie.
By postawić swoją pierwszą stronę www nie jest niezbędna wiedza informatyczna, bo możliwości na stworzenie strony czy bloga jest sporo:

1. Najprostsza – zlecić komuś kto zna się na programowaniu i nie tylko. Owszem wymaga to zainwestowania, i w zależności od posiadanego budżetu warto zastanowić się nad zleceniem jej czy to firmie informatycznej czy freelancerowi. Efektem takich działań może być profesjonalnie wyglądająca i działająca bez zarzutu strona. Takie rozwiązanie przyjęła np. Róża prowadząca biuro przewodnickie.
  2. linux-windows-hostingWykup hosting i zainstaluj np. WordPressa. Oszczędzisz pieniądze, ale poświęcisz czas. Na mojej stronie znajdziesz sporo materiałów pozwalających samodzielnie przebrnąć przez konfigurację własnego WordPressa, instalację i konfigurację wtyczek i szablonów. A jeśli trafisz na problem zbyt trudny dla Ciebie, zawsze możesz też poszukać, zapytać na forum. Gdy przebrniesz przez instalację możesz wybrać jeden z wielu dostępnych darmowych szablonów, lub zakupić komercyjny szablon, który będzie już nie tak popularny jak te darmowe, a przez to wyższej jakości i bardziej unikalny i z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Po postawieniu i dostosowaniu bloga, dodawanie postów jest bardzo łatwe – z pewnością sobie z tym poradzisz.
  3.  Połącz punkt 1 i 2 – jeśli nie czujesz się na siłach w instalacji i edycji ustawień oprogramowania, to zawsze możesz zwrócić się do mnie z dostosowaniem szablonu czy konfiguracją środowiska hostingowego… Oszczędzisz swój czas, delegując mi pracę oraz pieniądze, oraz korzystając z darmowego oprogramowania.
  4. Możesz skorzystać z darmowego bloga – blogger.com, blox.pl, blog.pl, blog.onet.pl, blog.interia.pl, mblog.pl itp. itd. Wybór jest duży.  Jest to dobre rozwiązanie jeśli myślisz o prywatnym, amatorskim blogu. Funkcjonalnie każda z darmowych platform ma spore ograniczenia i raczej nie podepniesz pod nią własnej domeny. Jednak jest to najszybszy i najprostszy sposób na własnego bloga. Wygląd jest dość ważny jednak treść jest najważniejsza zatem na początek może być. Do profesjonalnych zastosowań jednak nie polecam bezpłatnej platformy blogowej, gdyż często operator zastrzega sobie że działania na platformie nie mogą być komercyjne.domeny_internetowe
  5. Skorzystaj z platformy CMS – CMS (Content Managment System) to narzędzie do zarządzania treścią, np. WordPress. Jednak tu mam na myśli CMS, w którym wykupuje się abonament i automatycznie uzyskuje dostęp do własnej strony. W takim CMSie również można edytować podstrony jak w edytorze tekstu.
  6.  Stwórz stronę samodzielnie od początku do końca – ten punkt wchodzi w grę tylko i wyłącznie jeśli posiadasz sporą wiedzę informatyczną. Zakup serwera, tworzenie arkusza stylów, budowanie struktury strony, oprawa graficzna itp. itd.  Szkoda czasu na uczenie się tego od podstaw – lepiej skorzystać z gotowych narzędzi. chyba że lubisz wyzwania 😉

Jak sam widzisz, możliwości jest wiele. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie, w zależności od poziomu informatycznej wiedzy, czasu i budżetu.  Zanim jednak dokonasz wyboru zastanów się w jakim celu stawiasz stronę – czy to będzie prywatny blog, czy wizytówka firmy. Czy na stronie chcesz zarabiać, czy może ma ona po prostu być. Określ czas i budżet dostępny na jej wykonanie.

Pozwoli Ci to w podjęciu decyzji i właściwej dla Ciebie opcji.

Przeze mnie i moich klientów najczęściej wykorzystywany jest wariant 3 z uwagi na swoją elastyczność, jak moją dobrą współpracę z rejestratorami domen i usługodawcami hostingowymi.
Masz jeszcze inny pomysł? Napisz w komentarzu…